antypoślizgowe schody kamienne
antypoślizgowe schody kamienne i taśmy antypoślizgowe

Architektura i nowoczesne budownictwo – Nauka ze slumsów (2/2): ponowne odkrycie

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Model Napoli, quartieri Spagnoli (image: flickr) Jeśli główny nurt w slumsach opisuje je jako miejsca ucieczki i jak najszybciej niszczyć, coraz więcej osób spogląda na slumsy w inny sposób.
Pierwsze spojrzenia na slumsy pochodzą od niektórych architektów zaangażowanych w projekty rewitalizacji miast, którzy zaczęli integrować w swoich projektach elementy slumsów.
Niektóre z powtarzających się cech to: wąskie dziedzińce i alejki dzielą budynek na małe bloki, wykorzystujące różne kolory i materiały w tym samym budynku.
(część 1/2) Model Atrani (image: flickr) Mario Fiorentino, Corviale, Rzym.
wewnętrzny dziedziniec.
(image: flickr) Moshe Safdie, Habitat 67, Montreal (zdjęcie: wikipedia) Frank Gehry, MIT Stata Center (zdj .: wikipedia) NL Architekci, propozycja centrum Taipei Performing Arts.
Akihisa Hirata, budynek komercyjny w Daikanyama, Tokio.
Wyniki tego podejścia mogą być interesujące z estetycznego punktu widzenia i są z pewnością pomiędzy najciekawszymi wydarzeniami, ale zdają się nie mieć znaczenia.
Podczas gdy slumsy są zwykle wykonywane bez pomocy jakichkolwiek urządzeń technologicznych, ich imitacje nie mogą istnieć bez najbardziej zaawansowanych narzędzi do projektowania i wielu analiz strukturalnych, ale wciąż brakuje im cech, które czynią slumsy tak interesującymi.
Bardziej radykalne podejście przyszedł z Jane Jacobs i jej książek.
Życie i śmierć wielkich amerykańskich miast.
i.
Miasta i bogactwo narodów .: Jeśli slumsy wyglądają na brudne i chaotyczne, są także jednym z najbardziej efektywnych osad miejskich: ludzie mogą żyć blisko siebie, a możliwości losowego spotkania są zmaksymalizowane.
Organizacja społeczna powstaje naturalnie, a cały system wykorzystuje dostępne zasoby w najbardziej efektywny sposób.
Ale slumsy, pomimo tych wszystkich dobrych cech, wciąż są brudne i niezdrowe, brakuje im zarówno usług sanitarnych, jak i socjalnych.
Jak możemy zamienić je w miejsce, które może być zdrowe zarówno dla ciała, jak i umysłu.
Znaczący wkład wniósł Robert Neuwirth, który spędził dwa lata w slumsach, aby lepiej poznać ich wewnętrzną dynamikę.
Wyniki jego zapytania można zobaczyć na poniższym filmie.
http://video.google.com/videoplay.docid=-8779859103646494132 (Prezentacje z przemówienia Neuwirtha są dostępne tutaj) Według Neuwirtha głównym problemem slumsów nie jest gęstość ani brak infrastruktury sanitarnej.
Głównym problemem jest brak rozpoznania między mieszkańcami slumsów i władzami lokalnymi, który blokuje wszystkie długoterminowe inwestycje: niepewny związek, który prowadzi do niepewnych mieszkań.
Dzięki nowej umowie między władzami publicznymi a mieszkańcami slumsów slamsy mogą poprawić swoją kondycję, a nawet stać się atrakcyjnymi miejscami, tak jak zrobiły to średniowieczne miasta.
Szczegółowe objaśnienie procesu można znaleźć tutaj.
Siena (image: flickr) Przykładem projektu zgodnego z tą zasadą jest Quinta Monroy, autorstwa chilijskiej firmy Elemental.
Zamiast dostarczać gotowe rozwiązanie, dostarczyła tylko podstawową powłokę budynku, która może być stopniowo uzupełniana przez jej mieszkańców.
Quinta Monroy, Elemental.
Do dalszej lektury: Emergent Urbanism, pełna teoria na temat samoorganizujących się struktur i ich wykorzystania w architekturze i urbanistyce.
Gra życia Conwaya, jeden z najbardziej znanych algorytmów opartych na strukturach samoorganizujących się (wersje odtwarzalne są tutaj i tutaj).
Procedural City Engine, silnik modelowania 3D, oparty na tych samych zasadach.
[patrz też: impregnacja więźby dachowej, emchrom siedlce, kalkulator współczynnika u ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: emchrom siedlce impregnacja więźby dachowej kalkulator współczynnika u